Tutanchamon 18cm

Nebcheperure Tutanchamon byl faraón ve starověkém Egyptě. Patří do 18. dynastie a byl 12. faraonem této dynastie. Vládl přibližně v rozmezí 1333 – 1323 př.n.l...
Kód: 006-550
Šířka: 12 cm
Výška: 18 cm
Hloubka: 11 cm
Hmotnost: 1.3 kg
Skladem: 2 ks
 
Sales price: 1050,28 Kč
Sales price without tax: 868,00 Kč
Description

   Jeho hrobku objevil roku 1922 archeolog Howard Carter. Jeho mumii objevil až roku 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více než o ostatních faraónech.

Jako dítě Tutanchaton, jak se původně jmenoval, vyrůstal na královském dvoře v Achetatonu. Jako faraon vládl v letech 1333-1323 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie. Svým trůnním jménem se jmenoval Nebcheprure. Na trůn se poprvé posadil teprve jako osmiletý chlapec a vládl deset let, zemřel v osmnácti letech, pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu.

Tutanchamon patří k nejproslulejším faraonům vůbec. Způsobil to objev jeho hrobky, která byla kompletní i s pohřební výbavou. Je to paradox, protože pro egyptology je jedním z nejméně významných panovníků v historii celých egyptských dějin a mnoho se toho o něm stále neví. Je zapříčiněno jeho poměrně krátkou vládou a vymazaním z dějin Egypta jeho pozdějšími následníky (Harembeb a Ramsesové).

Čtyři místnosti ukrývaly skvosty:

Hrobka nebyla nijak rozsáhlá, tvořily ji pouze čtyři malé místnosti. V předsíni se našly čtyři rozmontované válečné vozy a tři pohřební lehátka. Právě pod jedním z nich se objevitelům zjevil i slavný Tutanchamonův trůn. Spoustu lehátek a židlí obsahoval i sklad.

Nejúžasnější pohled se však archeologům naskytl právě v pohřební komoře - zachovalý sarkofág i faraonova světoznámá posmrtná maska. Pohřební komora měla jako jediná z místností výzdobu. Sarkofág s královými ostatky byl zhotoven ze tří rakví. Jedna z nich byla z ryzího zlata a vážila přes metrák. Další dvě byly dřevěné.

Na nejvíc artefaktů narazili objevitelé v pokladnici. Všechny objevené předměty zaplnily celých dvanáct výstavních hal v káhirském muzeu...


   Už od dávných dob byl alabastr velmi vážený jako ornamentální a dekorativní prvek. Alabastr je kámen, vzácný druh průsvitného mramoru, který se ve formě velmi jemného prášku smíchá s pryskyřicemi a dalšími komponenty. Z této směsi se pak odlije socha. Tyto sochy nabízí velmi hladký a jemný povrch s přesnými detaily.

Alabastrová socha mimořádným způsobem zdůrazní charakter Vašeho interieru.

Socha je čistě bílá!