Šachovnice 35cm Hnědo-Bílá

Šachovnice má rozměr 35x35cm, hrací plocha je 29x29cm, šířka jednoho pole 3,4x3,4cm...
Kód: 917
Šířka: 35 cm
Výška: 2 cm
Hloubka: 35 cm
Hmotnost: 4 kg
Skladem: 1 ks
 
Sales price: 3080,66 Kč
Sales price without tax: 2546,00 Kč
Description

Charakteristika:

Šachovnice je čtvercová plocha, která je pravidelně rozdělena na hrací pole v osmi řadách a osmi sloupcích. Šachovnici tvoří 32 světlých a 32 tmavých polí, které se pravidelně střídají. Na těchto polích jsou položeny šachové figury. Figury se pohybují podle určitých pravidel z jednoho hracího pole na druhé.

Barva jednotlivých hracích polí není pevně stanovena a pro průběh hry není důležitá. Obvykle se ale používá kombinace tmavší a světlejší barvy. Pro tmavá pole se používá tmavě hnědá až černá barva, pro světlá pole se používá barva světle hnědá až bílá. Tmavší barva je obvykle označována jako „černá“, světlejší jako „bílá“. Podobně jsou rozlišeny i figury hráčů. Jeden hráč hraje s „bílými“ figurami, druhý hráč hraje s „černými“.

Provedení:

Šachovnice může být vyrobena z různých materiálů. Často bývá ze dřeva, někdy i z kamene, mramoru nebo skla. Na šachových turnajích se často používá šachovnice vytištěná na plátně, kožence, nebo skládací šachovnice na papírovém kartonu nebo plastu.

Vyrábějí se také rozkládací šachové kazety. Vnitřek kazety slouží k uložení šachových figur, po rozložení se hraje na otočeném dně kazety. Kazety mají různou velikost i provedení. Malé kazety ze dřeva nebo plastu se vejdou třeba do kapsy. Pro lepší stabilitu figur se používají magnety nebo kolíčky, které drží figurky na svých místech. Existují i velké šachovnice, které jsou umístěny v zahradách a parcích.

Turnajový šach:

FIDE doporučuje, z jakého materiálu má být šachovnice vyrobena a jak velká mají být hrací pole. Doporučené velikost hracího pole je 5 až 6,5 cm. Při šachové partii je šachovnice orientovaná tak, že pole v pravém dolním rohu (h1) má bílou barvu.

Velikost použitých šachovým figur by měla odpovídat velkosti šachovnice a naopak. Pravidlo říká, že velikost krále by měla být v rozmezí od 8,5 do 10,5 cm

Většina šachovnic má označené řady písmeny (1-8) a sloupce písmeny (a-h). Tím je vytvořen jednoznačný souřadnicový systém, který umožňuje zapisovat průběh partie. Šachovnice je orientována tak, že první řada je blíže k hráči, který hraje bílými figurami.


   Už od dávných dob byl alabastr velmi vážený jako ornamentální a dekorativní prvek.

Alabastr je kámen, vzácný druh průsvitného mramoru, který se ve formě velmi jemného prášku smíchá s pryskyřicemi a dalšími komponenty.

Z této směsi se pak odlije šachovnice.